Піщанська сільська рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Мікроклімат виробничих приміщень та його вплив на організм

Дата: 15.07.2022 15:27
Кількість переглядів: 1567

Мікроклімат виробничих приміщень та його вплив на організм

Фото без описуУ спекотний період бажання плідно працювати помітно знижується, що значно впливає на продуктивність праці. На самопочуття та стан здоров’я людини впливає мікроклімат виробничих приміщень, який визначається дією на організм людини температури, вологості, рухомості повітря і теплового випромінювання. Виробничий мікроклімат, як правило, відрізняється значною мінливістю, різноманітністю сполучень температури, вологості, рухомості повітря, інтенсивності випромінювання залежно від особливостей технології виробництва, кліматичних особливостей місцевості, конструкцій споруд, організації повітрообміну із зовнішнім середовищем.

Джерелами нагрівання повітря на виробництві є:

  • технологічне устаткування, яке має високі температури нагріву (плавильні, сушильні печі, котли, паропроводи та ін.);
  • нагріті до високих температур деталі й розплавлені матеріали, наприклад, метал, скло;
  • теплова енергія, яка виділяється рухомими механізмами.

Тепло від усіх цих джерел викликає значне підвищення температури повітря у робочих приміщеннях. Наприклад, у гарячих цехах у теплий період року температура повітря може досягати 40 °C. Високий температурний режим спостерігається в мартенівських цехах у металургії, термічних і ливарних цехах у машинобудуванні, у фарбувальних, сушильних цехах тощо.

На деяких виробництвах люди працюють при зниженій температурі (на складах, у суднобудівній промисловості, елеваторах). Технологічні процеси, пов’язані з підвищеною вологістю, є на підприємствах харчової промисловості (на молоко- та м’ясокомбінатах), заводах з оброблення шкіри, в гальванічних і травильних відділеннях у машинобудуванні тощо.

Фото без описуОптимальні мікрокліматичні умови – це умови, що створюють передумови для високого рівня працездатності. Перебуваючи в таких умовах, працівник відчуває тепловий комфорт.

У свою чергу, допустимі мікрокліматичні умови – це умови, за яких не виникає ушкоджень чи порушень стану здоров’я працівника, але можуть спостерігатися дискомфортні тепловідчуття, погіршення самопочуття та зниження  працездатності.

Оптимальні, допустимі й шкідливі норми температури, відносної вологості і швидкості руху повітря для виробничих приміщень та відкритих територій у спекотну і холодну пору року наведені в Державних санітарних нормах мікроклімату виробничих приміщень (ДСН 3.3.6.042-99), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42 (далі – Державні санітарні норми).

Розглядаючи механізми впливу метеорологічних факторів виробничого середовища (температури, вологості, швидкості руху повітря, дії променевої енергії нагрітих деталей і агрегатів) на людину, маємо на увазі, що людський організм прагне підтримати відносну динамічну сталість своїх функцій за різноманітних метеорологічних умов.

Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці згідно із положеннями нормативно-правових актів (ст. 2 і 21 КЗпП, ст. 6 і 13 Закону України «Про охорону праці»), а також забезпечити дотримання вимог законодавства щодо прав співробітників у сфері охорони праці.

Роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників, також відкоригувати час роботи працівників у спекотні дні.

Державними санітарними нормами регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль) є температура +28 ºС. Робота при температурі повітря більше +37 ºС належить до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.

Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: влаштування жалюзі або світловідбивних плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціонування, використання спеціального одягу та засобів захисту. Так, для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин. В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 та не старше 40 років.

З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Пити воду слід якомога частіше і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин).

Під час робіт на відкритих майданчиках слід організувати раціональні режими праці та відпочинку згідно з Державними санітарними нормами. Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Для того, щоб працівники отримали допуск до робіт в умовах перегрівного мікроклімату, вони повинні пройти попередні (при прийнятті на роботу) та періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246.

Зниження негативного впливу мікроклімату можна досягти завдяки таким заходам:

- механізації та автоматизації виробничих процесів;

- дистанційному управлінню, що дозволяє вивести людину в більшості випадків із несприятливих умов;

- захисту працівників різними видами екранів;

- раціональній тепловій ізоляції устаткування;

- раціональному розміщенню устаткування;

- ефективному плануванню і конструкторському рішенню виробничих приміщень (гарячі цехи розміщуються в одноповерхових приміщеннях);

- раціональній вентиляції та опалюванню;

- раціоналізації режимів праці й відпочинку, перерви;

- спеціальному питному режиму (забезпечення білково-вітамінними напоями, хлібним квасом, підсоленою водою).

Кременчуцьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звертається до керівників підприємств та організацій з проханням вжити усіх необхідних заходів із попередження нещасних випадків під час виконання робіт при дії високих температур повітря.

Виконання цих заходів допоможе працівникам найбільш комфортно перенести високі температури під час літньої спеки.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь