В СЕРЕДУ 21 ЛИПНЯ ДО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ НАДІЙДЕ 60 ТИСЯЧ ДОЗ ВАКЦИНИ MODERNA

Дата: 20.07.2021 09:17

В середу  21 липня до Полтавської  області надійде 60 тисяч доз вакцини MODERNA

18 липня 2021 року від уряду США, через глобальний фонд COVAX, Україна отримала 2 000 040 доз вакцини Moderna.  Доставку  вакцини в Україну забезпечив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

В середу 21 липня 2021 року 60 тисяч доз вакцини MODERNA надійде до Полтавської області, та буде використана для щеплення організованих колективів  людей та професійних груп з урахуванням попередніх етапів вакцинації.

Про вакцину

• Moderna – це мРНК-вакцина, розроблена фармацевтичною компанією Moderna спільно з американським Національним інститутом алергії та інфекційних захворювань (NIAID), Управлінням передових біомедичних досліджень і розробок (BARDA). Має кодову назву mRNA-1273 та торговельну назву Spikevax.

• Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування.

• Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

• Ефективність вакцини становить 94.1% через 14 днів після 2-ї дози, згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів (SAGE?) при ВООЗ від 15.06.2021

• Термін зберігання 7 місяців за температури від -25 °C до -15 °C.

• Невідкриті флакони з вакциною можна зберігати в холодильнику, захищені від світла, за температури від 2 °C до 8 °C до 30 днів. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 годин. Після розморожування вакцину не слід заморожувати повторно.

• Після вилучення з холодильника невідкриті флакони можна зберігати за температури від 8 °C до 25 °C до 24 годин.

• Зберігання й логістику мРНК-вакцин, отриманих від COVAX, із дотриманням правильного холодового ланцюга в Україні забезпечує Агентство США з міжнародного розвитку USAID.

Протипоказання

• Гіперчутливість до одного з компонентів вакцини

• Температура тіла вище 38°

Можливі реакції на вакцину

• почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції

• лихоманка чи озноб

• головний біль, біль у м'язах чи суглобах

• збільшення лімфатичних вузлів

• нудота чи блювання

• втомлюваність

• запаморочення

Як працює вакцина

Містить молекули мРНК, яка кодує шипоподібний білок коронавірусу. Ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну “інструкцію”, як створити такий білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині та виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

Безпечність

Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Молекула мРНК знаходиться в організмі людини до кількох днів, і потім її утилізують наші клітини. За цей час за цією інструкцією клітини синтезують білок вірусу, до якого і розвивається імунітет. Проте проникнути до ядра, перетворитися з РНК в ДНК, та в прямому сенсі врізатися в хромосоми мРНК не може – немає відповідних інструментів. мРНК не може проникнути й до ядра клітини, бо на рівні ядерних пор діє суворий контроль того, що в ядро потрапляє, а що з нього виходить.

За матеріалами ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»