Їх оплакують роси у лузі

Дата: 28.01.2022 17:45

29 січня 1918 року …

День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті бою під Крутами. Це ще один привід згадати минуле і переосмислити уроки історії.

Саме цього дня 104 роки тому поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Той бій тривав лише п'ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків, 18-20 років. По суті - це вік сучасних призовників. Це було суто добровольче формування. Цих хлопців тренували не для бойових дій, а для виконання охоронної функції, вони мали бути чимось на кшталт сучасної Нацгвардії.

Ціною свого життя герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним, тому що вони власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

До цієї дати в Піщанській сільській бібліотеці оформлено книжкову виставку «Лицарський подвиг юних українців»