A A A K K K
для людей із порушенням зору
Піщанська сільська рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Чорнобиль – довгий слід трагедії

Дата: 23.04.2021 15:46
Кількість переглядів: 849

Огляд літератури

Чорнобильський вітер по душах мете,

 Чорнобильський пил на роки опадає,

Годинник життя безупинно іде…

 Лиш пам'ять, лиш пам'ять усе пам’ятає…

         

Сьогодні годинник життя відраховує 35 років Чорнобильської катастрофи. Чорною плямою стала на нашій блакитній планеті трагедія Чорнобиля…

 Весна 1986 року буяла первоцвітом садів. Оспівана у веснянках нашими предками, вона проходила по нашій рідній землі, як завжди квітуча й ошатна. Пора надій і чекань, пора юності і любові.

Біда, яка сталася вночі 26 квітня 1986 року неподалік старовинного українського містечка Чорнобиля, назавжди залишиться в пам’яті людей як застереження того, що науково-технічний прогрес може приносити й гіркі плоди.

Внаслідок відключення системи охолодження відбулось перегрівання тепловидільних елементів елементів з виділенням водню, який утворив з повітрям вибухову суміш. Стався потужний вибух, що зруйнував споруду реактора. Розплавлення ТВЕЛів призвело до загоряння графітових блоків (поглиначів нейтронів). Виник вогневий смерч, який втягнув у себе радіоактивні продукти розпаду зі зруйнованої активної зони. Основні викиди тривали близько 10 діб, піднімалися  висхідним потоком із зони горіння і розносилися вітром довкола. Основну радіологічну обстановку в потерпілих районах визначили такі радіоактивні ізотопи: йод-131, цезій-134,-137, стронцій-90, плутоній-239, 240. Ці  та інші дані можна взяти у  книзі Мусієнко М.М., Серебряков В.В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник.[Текст] /М.М.Мусієнко ., В.В.Серебряков   – К.: Т-во «Знання», КОО, 2007. – 624с. (Чорнобильська катастрофа).

 

 Кожен, хто уважно перегляне альбом Під полиневою зорею: Фотонарис про  історію та культури Чорнобильського Полісся /Упоряд.: Є. Аристов, Р. Омеляшко. – К.: «АртЕк», 1996. – 160 с.: іл.  дійде логічного висновку: людина може бути не тільки геніальним зодчим, але й вандалом руйнівником, якщо вона порушує закони природи. Трагедія Полісся - найяскравіше тому свідчення.

Викликає занепокоєність зростання серед населення захворювань крові, та онкозахворювань. Специфічність цих форм захворюваності, безумовно свідчить про вплив забруднення радіоактивними викидами під час аварії на ЧАЕС.

 

Книга Барабой В.А. От Хиросимы до Чернобыля[Текст]/В. А. Барабай . –  Киев: Наук.думка, 1991. – 128 с . знайомить читача з основними досягненнями радіобіології у розкритті закономірностей дії іонізіруючої  радіації на клітину і організм, віддалених генетичних наслідків випромінювання, особливості дії радіації в малих дозах, а також  механізму захисту від лучових поразок.

Висвічуються трагічні наслідки вибухів американських ядерних бомб над японськими містами Хіросімою і Нагасакі в 1945 р. в порівнянні з аварією на Чорнобильській АЕС в 1986 р.

Забруднення зазнали не лише країни СНД, а й Фінляндія, Швеція, Польща, частина територій Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії, Німеччини, Швейцарії, Югославії. Чорнобильська катастрофа завдала і продовжує завдавати непоправної шкоди екологічній ситуації як у регіоні, так і в планетарному масштабі.

Період напіврозпаду радіоактивного елемента плутонію становить 24000 років. Отже, аби грунт, забруднений радіацією, повернувся до нормального стану, потрібен саме такий строк.

Біль і тривоги Чорнобиля / Упоряд. Ю.В. Сафонов. – К.: ВАТ «Вид-во «Київ. Правда», 2006. – 288 с.:іл.

Ця книга - колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже тридцять п’ять років. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для всього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС. Їхня розповідь доповнена фотосюжетами про подолання наслідків Чорнобильської трагедії  -  тридцятип’ятилітньої давнини й сучасними.

Видання «Пропусти Чорнобиль крізь серце» - данина пам’яті журналіста, ліквідатора, учасника історико-культурної енциклопедії Мінчорнобиля України Михайла Загреби. (Загреба М. Пропусти Чорнобиль крізь серце. С  Фотокнига. / /М.Загреба – К.: «Спалах», 2002. – 120 с., фото).

Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на чорнобильську катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору-гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному, культурному, природничому та мистецькому значеннях: до аварії на Поліссі зберігалися, як ніде в Україні, найдавніші звичаї, традиції культури та побуту слов’ян, адже автор відомий як талановитий фотожурналіст.

Яворівський, Володимир Олександрович «Марія з полином в кінці століття: Роман / В.О.Яворівський. - К.: Рад.письменник,1988.- 262с.

В романі катастрофа розкривається переважно через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого за 20 км. від атомної станції. У книзі розкривається  правда про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців, адже нікому не спадало на думку розташовувати «мирний» атом під стінами білокамінної.

 

 

Книга  Алексієвич С. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього: Роман / С. Алексієвич.- К.: КОМОРА, 2016.-288 с. — це розповіді очевидців цієї катастрофи: жителів Прип’яті, ліквідаторів, так званих самоселів — тих, хто з часом повернувся до своїх домівок незважаючи на заборони і радіацію, бо там залишилося все їхнє життя.

У цій книжці ви не знайдете розповідей про причини цієї жахливої події або про план евакуації та ліквідації наслідків катастрофи. В ній є тільки особисті трагічні історії — про кохання, про хвороби, про боротьбу... І ці історії, немов голоси в хорі, зливаються в одну молитву. У Чорнобильську молитву...

 

 

                                                                                       Огляд підготувала бібліограф Піщанської 

                                                                           сільської бібліотеки  Радочин  Л.А.    


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь