Екологія: дзвони сьогодення

Дата: 16.04.2021 14:13

(інформаційне повідомлення)

Жити красиво і жити у злагоді з природою –

одне й те саме.

Л.Сенека

Екологічні проблеми — це проблеми існування та розвитку суспільства, пов'язані із впливом людини на природу та зворотним впливом змінюваної природи на людину. Значні зміни під впливом людини природного середовища, досягаючи певного рівня, стають незворотними (непоправними) і тоді це середовище втрачає здатність до саморегулювання (самовідновлення), а це загрожує життю людини і суспільства в цілому. І таких негативних екологічних наслідків людської діяльності уже доволі багато .

Більшість людей не усвідомлює, наскільки ми руйнуємо світ, у якому живемо. Ми поводимося, як малолітні недоумки, залишені без нагляду в незрівняному дивовижному саду, і повільно, але впевнено перетворюємо його в безплідну пустелю за допомогою отрут, пилу, серпів і вогнепальної зброї.

На сьогодні на планеті визначено 36 найважливіших глобальних проблем. До першої десятки в напрямку зменшення пріоритетності належать: зміни клімату, дефіцит питної води, знеліснення/опустелювання, забруднення прісних вод, низька якість управління, утрата біорізноманіття, зростання і міграція населення, зміна соціальних цінностей, утилізація відходів, забруднення повітря.

Проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Час подумати про переробку сміття.

Склад води погіршується через те, що підприємства зливають у водойми неочищену воду з високим вмістом отруйних для всього живого речовин. Забруднюють воду також мінеральні добрива й отрутохімікати, що вимиваються з полів дощовими водами й повенями. Від цього вода стає малопридатною для споживання людиною.

Сучаснi втрати продуктивних гpyнтiв становлятъ 6-7 млн. га за piк. Тiлъки у резулътатi ерозії з сiльськогосподарських угідь щорiчно вивітрюється 26 млрд. т грунту. Великої шкоди ґрунтам завдають мiндобрива, хiмiчнi засоби захисту рослин, вiдкритi розробки корисних копалин. Щороку у сiльському господарствi використовується понад 4 млн.т мiнеральних добрив та до 40 т органiчних добрив, 175000 т пестицид i в. Причому, iз 170 видiв, якi застосовуються на території України, 49–особливо небезпечні.

Найбільше на здоров’я українців впливає забруднене повітря. Щорічно по всій Україні в атмосферу виділяється близько 17 млн. тонн шкідливих речовин. Крім того, деякі з цих речовин мають значний вплив на зміну клімату, а, відтак, і на погіршення стану здоров’я людей. Свій внесок у забруднення повітря роблять, зокрема, підприємства чорної металургії, енергетики, вугільної, хімічної та нафтохімічної промисловості.

Маємо також великі викиди з ТЕЦ та автомобілі, кількість яких щороку зростає.

Через самовільне користування надрами щорічно на великих площах змінюється гідрологічний режим, пошкоджується ґрунтовий і рослинний покрови, псується родючий шар землі, що істотно обмежує можливість подальшої експлуатації ґрунту і в результаті завдаються значні збитки державі.

Щороку внаслідок незаконного видобутку бурштину знищуються десятки гектарів лісових масивів і земельних угідь.

Нинi на земнiй кулi пiд загрозою зникнення опинилося близько 20-25 тисяч видiв рослин, близько 600 видiв птaxiв i 120 видiв ccaвцiв, багато риб, земноводних, молюскiв, комах.

Згідно оцінкам Міжурядової комісії з кліматичних змін, протягом останнього століття температура на Землі може підвищитися на 3,5 градуса за Цельсієм. Таке різке потепління може викликати зникнення деяких видів тварин і рослин. По даним досліджень, підвищення температури води – одна з причин загибелі коралових рифів, які слугують середовищем життя багатьох морських організмів.

Шляхи вирішення екологічних проблем на національному рівні:

- удосконалення природоохоронного законодавства;

- удосконалення технологій виробництва;

- обмеження екологічно шкідливих виробництв;

- заборона продажу екологічно шкідливих виробів;

- підтримка наукових досліджень і розробок екологічного характеру;

- збільшення інвестицій в екологію;

- підтримка громадських екологічних організацій та дій;

- екологічна освіта тощо.

Конкретних шляхів поліпшення екологічної ситуації в нашій країні чимало, але головне завдання — докорінно змінити нашу екологічну свідомість, привчити себе та інших жити в гармонії з природою, виховати у кожного духовну потребу в порядку та чистоті навколо себе. Маємо зрештою усвідомити, що причина усіх наших нещасть не десь, зовні, а в середині нас.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

Мусієнко М.М., Серебряков В.В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2007. – 624 с.

Передати нащадкам. Екологічне краєзнавство: науково-популярні розповіді. –Полтава: Видавничо-поліграфічне підприємство «Верстка», 2206. – 306 с., іл.

Собко В.Г. Стежинами Червоної книги. – 2-у вид., допов. – К.: Урожай, 2007. – 280 с., іл.

Повідомлення підготувала бібліограф

Піщанської сільської бібліотеки