Масляну гуляємо, весну зустрічаємо…

Дата: 10.03.2021 15:49

Бібліоглобус

Масляна одне з найдавніших і найулюбленіших слов’янських свят. Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня, за який кожен справжній українець встигає з’їсти таку кількість смачних млинців, що вистачить на весь рік.

Масляна символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали “проводи зими” та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на небесне світило – млинець.

Масляна − це гуляння, ігри та забави, і, звичайно ж, ціле море млинців та вареників.

Ввечорі традиційно розпалювалося велике багаття, на якому згоряло солом'яне опудало зими. Його встановлювали в центрі багаття, всіляко жартували над ним і лаяли його. Навколо вогнищ водились веселі хороводи з піснями і танцями.

В інших країнах Масляну теж відзначають. В Європі це називається – карнавалами, від латинського carnem levаre - "прибрати м'ясо".

Традиції святкування багато в чому схожі з нашими.

Англія

В Англії на Масляну проводяться змагання в бігу з млинцями. Рівно о 11.45 лунає "млинцевий дзвін" і кожен учасник змагання біжить з гарячою сковорідкою і млинцем. За правилами, жінки і чоловіки, які беруть участь в млинцевому забігу, повинні бути не молодше 18 років, кожен повинен бути одягнений в косинку і фартух. Завдання учасників під час бігу підкинути млинець на сковорідці і зловити його не менше 3 разів. Переможцем гонок вважається той, хто першим передасть млинець дзвонарю.

Польща

У Польщі, герої Масниці - самотні чоловіки, повинні бути особливо обережні в цей день. Горді полячки, приспавши пильність холостяка пончиками, оладками, горілкою і хмизом, на десерт неодмінно ... оттаскають чоловіка за волосся.

В останній день Масляної можна зайти в трактир на жартівливу розпродаж. За традицією скрипаль "продає" незаміжніх дівчат.

Головною їжею Масляної є пончики. Їх готують з різною начинкою. А також традиційно смажать хрустики і оладки.

Чехія

По-чеськи Масляну називають Masopust. Тут так само основними дійовими особами є чоловіки. хлопці ходять по селах з вимазаними сажею обличчями (щоб їх не впізнали) і возять за собою прикрашене дерев’яне поліно "клатік". Його хлопці можуть повісити на шию дівчині або прив’язати до ноги або до руки, а щоб його зняти − дівчина повинна відкупитися. Зазначимо, що в Україні натомість таку колоду прив'язують хлопцям

У Шотландії на Масницю було прийнято пекти "пісні коржі". У складені разом долоні насипали жменю вівсяного борошна, потім борошно міцно стискали в долонях і занурювали в холодну воду, а отриману куля випікали в осередку прямо в гарячій золі. Випічку млинців шотландці вважають важливим актом, в якому намагаються взяти участь усі члени родини: один змазує олією сковороду, інший ллє на неї тісто, третій перевертає млинець.

Ісландія

В Ісландії Масляна відзначається рясними бенкетами. За нової традиції, вживають тістечка зі збитими вершками і политі глазур'ю. Стала звичаєм така забава - діти з раннього ранку будили батьків прикрашеним хлистом, вигукуючи назву тістечок. Скільки разів вигукнеш - стільки тістечок і отримаєш. Можна з піснями пройтися по вулиці, випрошуючи тістечок в булочних.

Німеччина

У Німеччині Масниця припадає на так званий "п'ятий сезон", він починається 11 листопада об 11 годині 11 хвилин 11 секунд і триває чотири місяці. Перед пивними весь масляний тиждень стоять солом'яні опудала - нуббелі і в останній день карнавалу їх спалюють на вогнищі. Наймасштабніші карнавали проводяться в Кельні та Дюссельдорфі. Гуляння тут починаються в "бабин четвер" з Жіночого карнавалу. Вбрані і розмальовані жінки штурмують ратушу і зрізають ножицями краватки у чоловіків. А кульмінація свята припадає на "Скажений" або "рожевий понеділок". В цей день проходить традиційний парад величезних ляльок, які висміюють політиків і злободенні теми.

З кулінарних традицій Масляну в Німеччині зустрічають з млинцями, оладками і домашньою ковбасою.

У Франції майже так само як в Україні спалюють величезну ляльку з пап'є-маше і печуть млинці. У провінції Бретон ця страва взагалі вважається мало не національною.

Тиждень  владарюватимуть блазні, паради, танці і битви квітів. На голови туристам висиплеться до 100 тисяч троянд, гвоздик, фіалок і мімоз. Цій традиції вже понад століття.

У Венеції найцікавіший спосіб відсвяткувати Масляну і зустріти весну - це Венеціанський карнавал, який за своєю масштабністю та красою перевершує навіть карнавал в Ріо-де-Жанейро. Жителі Венеції надягали маски і весь тиждень пустували, мінялися місцями бідні і багаті.

В ці дні туристів у Венеції зустрічає велика статуя у вигляді бика, яка проганяє під час свята з міста люті морози.

У Бельгії та Голландії масничний карнавал, як правило, триває три дні. У ці дні печуть млинці з салом (шпиком), оладки і пончики.

Цікава традиція святкування Масниці у представників Балканських країн. Холостяків неодмінно садять у свиняче корито і волочать вулицею. На дах будинку виставляють фігуру солом'яного діда.

У Вірменії Масляна називається Бун Барекендан. «Бун» означає – істина, «барекендан»- радість життя. Проводять святкові заходи, готують багато плову і роздають його бідним.

Тож накривши святковий стіл, згадаймо, що традиції ми плекаємо не одне століття. Будьмо гідними наших предків.  Святкуючи Масницю так, як святкували наші пращури, ми вшановуємо пам’ять про них.

Матеріал підготувала бібліограф Радочин Л.А.