Слава Лесі Українки вічно з нами буде

Дата: 04.02.2021 15:23

Попереджувальна довідка

25 лютого 2021 року виповниться 150 років від дня народження Лесі Українки – української поетеси, перекладачки, громадської діячки, однієї із центральних постатей в історії національної літератури і культури.

Письменниця залишила нам чудові, сповнені революційного пафосу і великої пристрасті ліричні поезії, досконалі і відшліфовані з погляду форми, глибоко філософські драматичні твори, талановиту прозу, блискучі публіцистичні і літературно-критичні статті, величезну епістолярну спадщину.

Безсмертна спадщина Лесі Українки входить дорогоцінним вкладом не лише в скарбницю української літератури, а й у скарбницю світової культури.

Про Лесю написано безліч статей і наукових розвідок, але кожна з тих праць відкриває щось нове, оригінальне й особливе.

Враховуючи важливість постаті поетеси та з нагоди її ювілею Український інститут книги планує запустити амбітний проект видання повного зібрання її творів.

З нагоди цієї знаменної дати у видавництві «Апокриф» вийшла унікальна книга «Чотири розмови про Лесю Українку» співавторства Блаженнійшого Святослава та письменниці Оксани Забужко.

До150-річчя Лесі письменниця, журналістка і майстриня народної творчості Олена Медведева вишила власноруч книгу «Лісова пісня»

Важить вишита книжка аж сім кілограмів!

За словами пані Олени, вишити “Лісову пісню” Лесі Українки для неї означало відчути душу цього твору на дотик.

«Віч-на-віч із Лесиним словом я жила понад два роки, адже саме стільки тривала робота над книгою. На полотні відтворена без скорочення вся драма-феєрія, а це означає, що мені поталанило пережити велику радість – вишити власними руками 68 560 слів та знаків.

Рукотворна книга Лесі Українки гаптована в техніці стебнівка. Її вага становить сім кілограмів. Висота книги – шістдесят сантиметрів», - розповідає пані Медведева.У книзі розміщено сім ілюстрацій Софії Караффи-Корбут у виконанні рівненської художниці Наталії Серветник.

Обкладинка та кожна сторінка цього фоліанту оздоблені вишитим старовинним візерунком Великої Волині, який узятий із альбому Олени Пчілки “Український народний орнамент”.

«Тому це видання сміливо можна назвати тандемом-обіймами матері та доньки», - констатує письменниця і майстриня народної творчості Олена Медведєва.

21 січня 2021 року Національний банк України вводить в обіг срібну пам’ятну монету «До 150-річчя від дня народження Лесі Українки»

Укрпошта спільно зі студією Animagrad (FILM.UA Group) представили поштовий випуск із героями мультфільму «Мавка. Лісова пісня», також присвячений ювілейній даті письменниці.

"Геніальна письменниця давно стала символом Украі?ни — незалежна, сильна духом та непокірна. Багато хто знає, що вона дуже любила листуватися, а це робить вшанування і?і? пам’яті випуском художніх поштових ? марок та листівок особливішим", - йдеться у дописі Укрпошти.

По всій Україні оголошено флешмоби, челенджі, поетичні марафони, читання творів письменниці українською чи іноземною мовами.

Тож віддамо шану і пам'ять чудовій поетесі, чиє слово надихало й надихає українців на славні діла в ім’я Вітчизни, долучаймося до святкових заходів.

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:

Джерела безсмертного слова : Лесині місця на Волині / упоряд. і ред. В. Гей. – Луцьк : Надстир’я, 1996. – 90 с. : фотоіл., портр.

Козуля О. Дочка Прометея / О. Козуля // Жінки в історії України / О. Козуля. – Київ, 1993. – С. 84-89.

Мороз М. Літопис життя та творчості Лесі Українки / М. Мороз – Київ : Наукова думка, 1992. – 631 с. : 17 арк. фотоіл.