Три серпневі Спаси.

Серпень  по землі іде,

Свята за  собою веде

Дуже Спаса наш люд поважає,

Адже Спас – покровитель врожаю.

Як і тисячу років тому

Так і в двадцять першім сторіччі

Спас жаданий для кожного дому –

Спаса в нас відзначають аж тричі.

Три серпневі Спаси мають водночас релігійний та язичницький початок. Щодо першого кореня, то пов'язаний він зі Спасителем Ісусом Христом, який вірив у те, що кожна людина сильна, аби не спокуситися на гріх і бути врятованою або спасенною. Другий – стосується народних вірувань, коли давні українці вкладали працю у свою землю, за що вона винагороджувала їх щедрим урожаєм.

Перший Спас – Медовий, він святкується 14 серпня. В цей день пасічники вперше із вуликів дістають стільники з медом. Після Літургії у храмі освяченим медом пригощали всіх нужденних, малозабезпечених і дітей.

В цей період  вшановуємо одну з найбільш мужніх професій у світі. Чи жарт – добровільно йти в бджолину хмару, щоб здобути одну з найбільш правильних їстівних субстанцій у світі. Підраховано, що кожна сьома тонна світового меду – українська. На пасіках країни «працює» близько п'яти мільйонів бджолиних сімей.

Перший Спас ще називають «Маковія». У цей день освячують квіти, як символ красивого і корисного, а також плоди найяскравішої і найсильнішої з квіток - маківки.  За легендою квітка маку оберігала дівочу красу та силу колоса в полі.

Другий  і найголовніший із трьох Спасів – Яблучний, відзначається 19 серпня. Цей Спас ще називають Великим, бо цього дня церква святкує Преображення Господнє – явлення Ісусом Христом своєї божественної природи.

Це свято овочів та фруктів.  До Другого Спаса заборонялося їсти яблука, а перші зібрані в цей день плоди освячували в церкві і тільки потім куштували. Іноді, доїдаючи останній шматок спаського яблука, загадували бажання і вірили, що воно обов'язково здійсниться.

У народі є така приказка: "Яблучний Спас – пішло літо від нас". Саме після Другого Спасу можна вже відчути перший подих осені, свіже прохолодне повітря, а подекуди й пожовкле листя. Народний календар говорить про те, що навіть природа з цього дня переживає перетворення. Люди в цей день прощалися з літом, проводжали сонце, співали  пісні, гуляння тривали до самого заходу.

Третій Спас  у народі називають – Горіховий, Полотняний або Хлібний. Він відзначається 29 серпня.  Православ'я знає цей день як Перенесення Нерукотворного Образу. Ця історія про те, як Христос допоміг живописцю, у якого ніяк не виходило написати Його портрет. Ісус вмився і витер обличчя полотном, на якому дивним чином відбився лик Господній. Ось тому сплелися в одне свято релігійні обряди та народні.

Горіхи вже визрівають і перший збір обов'язково освячують у храмі. Дівчата влаштовують ворожіння, завдяки якому дізнаються про свою долю. Варто було лише зірвати з дерева горіх та з’їсти його. Вже смак плоду підказував, що на дівчину чекає в майбутньому: якщо трапився солодкий горіх – до великої любові, гіркий – чекай від коханого зради, недоспілий – чатуй на важливу звістку, гнилий – бути біді.

Спас на полотні – інша назва Третього Спаса. Початок продажу нових домотканих тканин з льону. Вважали, що торгівля в цей день мала бути особливо сприятливою. Спас і справді любить працьовитих, тому кожного наприкінці дня він спитає: «Чи жнивували, а чи в холодку пролежали».

Але головне в цей день – перший хліб із зерна нового врожаю. Його урочисто несуть до церкви, після освячення  куштують, останній шматочок загортають в чисту полотняну тканинку і зберігають за іконами.  Існує прикмета, що з новим хлібом в хату неминуче притягається всіляке благополуччя.

Продовжуючи звичаї свого народу, працівники Кривушівського сільського клубу та бібліотеки, з 2017 року, традиційно організовують і проводять свято Медово-яблучного Спасу. Кожного року воно проходить цікаво, весело, наповнене розвагами, новими зустрічами та неповторними враженнями.

Програма заходу різноманітна: святковий  концерт колективів народної творчості, веселі конкурси, народна гра «Караоке», речовий аукціон, дискотека, атракціони для дітей, фото зона, дегустація медівки, напоїв з меду, виставка-продаж медової продукції, виїзна торгівля, народне гуляння.

Подарунком для жителів громади, у 2018 році, був виступ театрального колективу «Прем’єра» з  виставою «Копійка».

Глядачі і учасники свята були у захваті від концерту, дійства та створеної організаторами святкової атмосфери.

Святкування Медово-яблучного Спасу назавжди залишається в пам’яті людей цікавими спогадами, гарними світлинами та добрим настроєм.

Любі друзі! Щиро вітаємо Вас зі святом!

Нехай вам життя із роси, із води буде!

Між солодкими медами, між пахучими квітками!

Нехай кожен цей Спас

Буде радісним для Вас!

Нехай здоров’я не підводить,

А зло ніколи хай не шкодить!

Цього року умови карантину не дозволяють зустрітися жителям села на святкуванні Медово-яблучного Спасу. Але найновітніші дослідження довели, що гарні спогади визначають наше майбутнє, то ж плекайте свої спогади – вони роблять нас по-справжньому щасливими.