A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Піщанська сільська рада
Полтавська область, Кременчуцький район

Подорожуйте рідним краєм – вивчайте рідну Полтавщину

Дата: 23.07.2020 13:02
Кількість переглядів: 493

Віртуальна  екскурсія пам’ятними місцями Полтавщини

    Гостинно зустрічає гостей старовинна Полтавщина. Плин часу, етнокультурні процеси, визначні історичні події, які відбувалися на території Полтавщини, залишили по собі унікальні пам’ятки культурної спадщини.

         У 27 державних музеях і заповідниках зберігається понад 390 тисяч пам’яток Музейного фонду України.

         Історія нашого краю бере витоки із глибини віків.

   Серед них – Більське городище - III ст. до н.е. Більське городище здавна визнане вченими як одне із найбільших украплених поселень Європи доби раннього залізного віку. Площе величної фортеці становить майже 5000 га. Вона оточена глибокими ровами та високими валами, протяжністю понад 36 км. Щороку вчені відкривають тут нові свідчення існування на місці пам’ятки столичного центру давнього державного утворення племен Дніпровського лісостепу України скіфської доби Гелона міста згаданих древньогрецьким істориком Геродотом гелонів, будинків, неврів та степових скіфів. На сьогодні Більське городище – пам’ятка археології національного значення.

 Регіональний ландшафтний парк Кременчуцькі плавні – дивовижна ділянка природи, дивом збережений відрізок палеорусла Дніпра. Розташований у верхів’ях Дніпродзержинського водосховища біля міста Кременчука. Парк займає 5080 га широкої заплави Дніпра та декілька островів, оточених протоками. Кременчуцькі плавні – унікальна малотранформована ділянка середнього Дніпра, де зберігся недоторканий ландшафт, русло та заплава.

      На острові Шаламай можна побачити архейські граніти, яким налічується 2,7 млрд. років. Вони - мовчазні свідки виникнення життя на нашій планеті. Рослинний світ вирізняється багацтвом та різноманітністю. Серед унікальних представників природної флори, які ростуть на території парку, можна виділити: очиток Борисової, занесений до Світового Червоного списку, козельці українські є Європейського Червоного списку, три види рослин, занесених до Червоної Книги України, та ще 16 регіонально – рідкісних видів рослин. Фауна ландшафтного парку формувалася під впливом регулювання русла ріки. Але разом з цим фауністичні комплекси значною мірою зберегли риси, притаманні тваринному світу давнього Дніпра.

Якби в Україні існував музей природних раритетів, то люди відвідували б Кременчуцькі плавні не тільки як експонат, створений природою, а й як символ життєдайної сили, символ радості буття , як великий дар людству, яке здатне відчувати та розуміти світ прекрасного. Первоздатність та недоторканість цих природних ландшафтів Дніпра є справді унікальною. Зазирніть у цей куточок природи і Ви, безсумнівно полюбите чудовий світ і зможете побачити Славутич таким , яким він був багато століть тому.

 Архітектурна спадщина Полтавщини представлена пам'ятками різноманітних стильових напрямків, серед них є й такі, що відносяться до розряду унікальних. В більшості це споруди культового та громадського призначення, які збудовані переважно на межі XVIII - XIX ст.

  Значне місце в переліку пам'яток займає ансамбль Мгарського Спасо-Преображенського монастиря поблизу м. Лубен (XVIII ст.), Хрестовоздвиженський монастир в м. Полтаві (XVIII - XIX ст.).

      Серед пам'яток архітектури українського бароко, яке вважається видатним явищем в історії культури й мистецтва українського народу - Преображенська церква в с. Великі Сорочинці Миргородського району та Троїцька церква в селищі Диканька. Це єдина в Україні пам’ятка архітектури, тісно пов’язана з творчістю М.В. Гоголя, який часто бував у ній і змальовував у знаменитих «Вечорах  на хуторі біля Диканьки» (1780) .

   Багата Полтавщина ще й пам'ятками архітектури епохи класицизму. Громадські та  культові споруди цього стилю будувалися в багатьох дворянських садибах міст і сіл губернії. До теперішнього часу дійшли прекрасні пам'ятки класицизму: Миколаївська церква (1794), дзвіниця цієї церкви (1810) та Тріумфальна арка (1820) в садибі Кочубеїв в селищі Диканька, що є прикрасою селища і сьогодні,  садибний будинок та інші споруди в маєтку Муравйових-Апостолів в с. Хомутець Миргородського району, будівлі в садибі Закревського.  в с. Березова Рудка Пирятинського району.

   Принципи архітектури класицизму реалізовані в забудові міст Кременчука,  Полтави та інших населених пунктів.

 

 

   

Видатною спорудою архітектури українського модерну є будинок Полтавського губернського земства, спорудженого в 1902 - 1908 рр. (нині Полтавський краєзнавчий музей), та собор в ім'я Різдва Богородиці в селищі Козельщина.

 

 

 

 

 

 Видатним зразком вітчизняного містобудування XIX ст. і архітектурного класицизму є ансамбль Круглої площі в Полтаві.  

         Безцінною пам’яткою Полтавщини є Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви», який без перебільшення можна назвати «доленосним полем європейської історії». На його території упродовж XIV-XX століть відбулося ряд подій, які залишили значний слід в державотворчих процесах на європейському континенті: битва великого Литовського князя Вітовта з монголо-татарами 1399 року, битва між законно обраним гетьманом України І.Виговським та полтавським полковником М. Пушкарем (1658 р.), Полтавська битва 1709 року, операція «Фронтік» 1944 року.

   У 1950 році було відкрито музей історії Полтавської битви, де виставлені унікальні експонати: зброя, прапори та штандарти, строї обох воюючих сторін та особисті речі Петра I, картини і чеканка, що зображують Полтавську баталію, макети пам'ятників знаменитої битви.

 Найвизначніший пам'ятник подіям 1709 р. — монумент Слави в Корпусному парку Полтави. Він стоїть на місці, де, за переказом, 28 червня 1709 р. відбулася урочиста зустріч переможців бою з захисниками фортеці.

 На сьогодні Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» входить до складу Міжнародної організації військово-історичних музеїв ІАМАМ (під егідою ЮНЕСКО), включений до всесвітнього туристичного маршруту. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1761 Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» занесений до державного реєстру нерухомих пам’яток України як заповідник національного значення.

         Полтавщина — край, щедро обдарований піснями і легендами, край письменників і художників, мислителів і вчених, чиї імена золотом закарбовані в пантеоні слави світових діячів мистецтва і науки.

Про значний внесок уродженців Полтавщини в розвиток вітчизняної науки і культури розповідають літературно-меморіальні музеї І.П. Котляревського, Панаса Мирного, В.Г. Короленка в м. Полтаві, Г.С. Сковороди в селищі Чорнухи, Олеся Гончара в с. Суха Кобеляцького району та літературно-меморіальний  музей письменника М.В. Гоголя в славнозвісних Великих Сорочинцях на Миргородщині.           

 До 175-річчя від дня народження геніального письменника Миколи Васильовича Гоголя 1 квітня 1984 року в селі Гоголевому Шишацького району відкрито національний заповідник-музей. Садиба Гоголів-Яновських відтворена за планами, спогадами, листами сучасників, старими фотознімками та кресленнями і малюнками самого письменника.

 Полтавчани шанобливо зберігають давні традиції національного гончарства, народних промислів, малярства. Із цього вічного коріння продовжує живитися дерево нації, отримуючи нові творчі імпульси.

 У Зіньківському районі, в Опішні працює Національний музей-заповідник українського гончарства  – єдиний в Україні спеціалізований етномистецький науково-дослідний, культурно-освітній і навчально-виховний заклад, який постає всеукраїнським центром дослідження, збереження і популяризації гончарської спадщини України. Діяльність музею-заповідника спрямована на відродження, утвердження й плідний розвиток історичних надбань опішнянського гончарства .

  Кращі роботи експонуються просто неба впродовж року. В Опішному збереглася єдина в Україні виробнича гончарська споруда з горном початку ХХ століття, працює найбільший в країні гончарний завод «Художній керамік».

   Полтавщина... Неможливо розповісти всього в короткій віртуальній мандрівці. Та древній і вічно молодий полтавський край завжди радий зустрічі з вами, щоб знову і знову разом поринути в своє багате історичне минуле.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь