Свято, оповите чарами

Дата: 06.07.2020 15:03

Мабуть немає такої людини, яка б не любила  таємниче, повне загадок та чарів - свято Івана Купала.  Купальські традиції на сьогоднішній день не втрачають своєї актуальності.  Ці скарби лишили нам далекі покоління, аби невмирущою була віра і надія у всепереможну силу добра, віри в чудеса.

Дівчата свято вірили, що Івана Купала обов'язково допоможе знайти справжню любов, тому плели вінки, пускали їх по воді, співаючи при цьому: «Віночок зів’ю, на воду пущу, хто вінок пійме, той мене візьме».

Вважається, що в ніч на Івана Купала будь-яка вода володіє цілющими властивостями. А тому, згідно з прикметами, заведено купатися під зірками у відкритому водоймищі, бо так можна позбутися недуг.

Найбільшим скарбом на Івана Купала є цвіт папороті. Хто знайде квітку, яка цвіте лиш одну мить, отримає неймовірну силу. Володар заповітної квітки розумітиме мову будь-якого створіння, зможе бачити заховані в землю скарби та матиме чудодійні можливості. За повір'ями, квітка має форму стріли із надзвичайно прекрасним червоним бутоном, що, розпускаючись, наповнює ароматом увесь ліс, а навколо неї кружляють добрі духи предків.

В цей день дівчата збирали полин, оскільки вважали, що його бояться відьми та русалки. Полин носили на поясі, вплітали у вінки, встромляли у вікна будинків і воріт, щоб перегородити шлях відьмам.

Неабиякої сили на Купальську ніч набуває вогонь, що символізує Сонце у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч: від заходу Сонця-Ярила в лоно Матері-Землі до сходу (народження) Купала. Традиція стрибати через вогонь виникла неспроста. Такий ритуал — не розвага, а метод очищення та ворожіння. Крізь багаття проганяли худобу, аби вберегти її від мору, а матері спалювали сорочки хворих дітей, щоб ті швидше одужали. Пари, стрибаючи через вогонь, тримаються за руки, якщо руки розірвуться — пара не одружиться, якщо ж навпаки — буде жити разом довго та щасливо.

Світлина від Піщанська сільська бібліотека.Вважалось, що залишки купальського багаття мали магічну силу і могли покращити врожай та вберегти від злих сил. Вугілля та попіл зі святкового вогнища закопували в полі, а також приносили додому та в печі розводили нове багаття.

Протягом свята Івана Купала люди водили хороводи і співали пісень, розважалися, влаштовували застілля. Наші пращури раділи цьому дню і вірили, що купальські обряди допоможуть їм захистити свій дім і близьких, зміцнити здоров’я і попросити у долі щастя.

Тож вітаємо всіх зі святом Івана Купала! Нехай здійсняться ваші найзаповітніші бажання, а поруч будуть по-справжньому щирі люди, які принесуть у ваше життя тільки світло, добро, радість і посмішки. Веселого настрою вам, незабутніх емоцій, удачі і взаємної любові!