Конституція України - творення шляху довжиною в історію

Дата: 26.06.2020 18:42

Кожна держава має своє джерело прав та обов’язків.

Це Конституція - своєрідний суспільний договір, у якому народ визначає основні напрямки свого подальшого розвитку та існування, гарантії прав та свобод громадян у суспільстві.

Історія українського державотворення, до певної міри, непослідовна.

Проект першої Конституції  України  “Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького” склав гетьман Пилип Орлик. Цей документ було прийнято у м. Бендерах 5 квітня 1710 року. Він обмежував гетьманські прерогативи та проголошував політичну і церковну  незалежність України від Росії та Речі Посполитої і на десятки років випередив розвиток західноєвропейської правової думки, заклавши дійсно демократичне підґрунтя в процесі українського державотворення.

Вагомий внесок у розвиток українського конституціоналізму зробили Універсали Центральної Ради. Якщо I, II та III Універсали виходили з того, що Україна – це автономія у складі федеративної Росії, то IV Універсал, прийнятий 22 січня 1918 року, офіційно проголошував незалежність Української Народної Республіки.

29 квітня 1918 року Центральною Радою було ухвалено проект Конституції Української Народної Республіки і обрано Михайла Грушевського Президентом УНР.

На території України за періоду радянської влади було прийнято чотири Конституції УРСР - 1919, 1929, 1937, 1978 років. Вони були відображенням союзних конституцій, а їх прийняття було формальним та декларативним, оскільки ці конституції не втілювали реального розвитку тогочасного суспільства.

У 1990 році, під час проголошення Верховною Радою УРСР про державний  суверенітет, Декларація про державний суверенітет України стала основою для «Акта проголошення незалежності України», що в подальшому зіграло роль фундаменту для майбутньої Конституції України,  а 24 серпня 1991 року, Верховна Рада УРСР проголосила Україну незалежною демократичною державою, прийнявши «Акт проголошення незалежності України», який був підтриманий Всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року.

За 6 років – з 1990 до 1996 – було запропоновано 15 проектів Конституції - України від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проект документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою.

Засідання Верховної Ради, на якому розглядався проект Основного Закону тривало цілу добу. Голосування відбувалося за кожною статтею окремо і цілими розділами. О 9:18 ранку 28 червня 1996 року за Конституцію України проголосували в цілому. Таким чином 315 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний Закон України.

Президент України Леонід Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції  28 червня 1996 року - датою історичного голосування, державним святом. Єдине свято, яке закріплене в самій Конституції.

Основний закон нової вільної України, насамперед, задекларував ті демократичні перетворення, що відбулися. Він не лише своїм змістом, а самим фактом свого існування перекреслив авторитарне минуле та дав початок новій історії України.

Тож, вітаємо всіх зі святом! Бажаємо жити і працювати в мирі, злагоді, достатку, знати свої права, які були б під надійним захистом держави!

ВИКОРИСТАНА  ЛІТЕРАТУРА:

Величко Ю.П. Україна. Сторінки історії / Ю.П. Величко. – Харків: Веста: Вид-во «Ранок», 2008. – 128 с., іл.

Мітягін В.Ю. УСЕ: Історія України: Навчально-довідковий посібник / За ред. С.В. Кульчиького. – К. : Майстер-клас, 2007-2008. – 240 с.

Лагунова Т.І. та ін. Моя країна Україна. – 2-е вид., перероб. та допов. - Х.: «Книжковий клуб». – 2008. – 208 с., ил.

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕСУРС:

День Конституії: цікаві факти [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.unian.ua/lite/holidays/den-konstituciji-ukrajini-2020-istoriya-cikavi-fakti-skilki-vidpochivatimemo-11047007.html