На Полтавщині підтвердився Сказ

Дата: 23.04.2020 11:01

Сказ – надзвичайно небезпечна  інфекційна  хвороба  спільна  для  людини  та  тварин, супроводжується  тяжкими  ураженнями  центральної  нервової  системи, лікування не дає позитивних результатів  і  завжди  закінчується летально.  Згідно  з  оцінкою  ВООЗ, входить  в  п’ятірку  антропозоонозів, що  завдають  найбільших  соціальних  та  економічних  збитків.

Збудник  хвороби – нейротропний  вірус. Джерелом  збудника  сказу  є  хворі  тварини, які  виділяють вірус із  слиною.  Велике  значення  в  поширенні захворювання  має  те, що  вірус  із  слиною  хворих  тварин  починає  виділятися  за  8-13  днів  до  появи клінічних  ознак  захворювання. Тривалість  періоду  від  покусу  до проявлення  клінічних  ознак  захворювання  залежить  від  багатьох  чинників  і  може  тривати  від  декількох  днів  до  двох  років.

Клінічні  ознаки  у  всіх видів тварин  здебільшого   подібні.  Головною  ознакою захворювання  диких  тварин  є  зміна  поведінки – втрата  відчуття  страху, обережності. Звірі  з’являються   в  населених  пунктах,  в  місцях  випасу  і  утримання  худоби, нападають  на  тварин  і  людей.

Класичний  перебіг  сказу  спостерігається  рідко, переважає паралітичний  і  атиповий  прояви  хвороби, що  є  характерними  для  прояву  вірусу  адаптованого  переважно  до  лисиці  червоної.

Випадок захворювання на сказ тварин зареєстровано в с. Демидівка Кременчуцького району, де в приватному господарстві  громадянина Манченка П.Я. собаку віком 7 років під кличкою Джаді було застрелено 20.03.2020 року після нападу на хазяїна.

Господарство Манченка П.Я.  знаходиться на краю села Демидівка Кременчуцького району, неподалік поля. 18.03.2020 року собака по кличці “Джаді” віком 7 років, не щеплена проти сказу захворіла: відмовилася від їжі ,воду споживала, перестала гавкати, спостерігалось чорне блювання. 19.03.2020 року собака напала на хазяйку Манченко Г.Т. Тварина нанесла покус за ліву ногу в ділянці гомілки. 20.03.2020 року вранці 09:00 собака напала на власника Манченка П.Я. за кисть правої руки. Того ж дня власник застрелив собаку. Комісійно було проведено епізоотичне обстеження домогосподарства, та клінічний огляд домашніх тварин які знаходились на момент перевірки на території домогосподарства, при проведенні епізоотичного обстеження на території домогосподарства було виявлено труп собаки. Комісією було прийнято рішення про направлення трупа собаки, до Кобеляцької міжрайонної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для відбору патологічного матеріалу для подальшого дослідження в Полтавській обласній регіональної державної лабораторії ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ в Полтавській області.

Місце знаходження трупа собаки очищенно, продезенфіковано 5% розчином препарату “Біолклін Біоцид”.

Після закінчення ветеринарних заходів на території домогосподарства Манченка П.Я  були складені відповідні акти та взяті пояснення у власника домогосподарства.

На адресу КРДЛВМ був направлений звіт про дослідження патологічного (біологічного) матеріалу за номером №001062 п.м./20 від 22 квітня 2020 року виданий регіональною ветеринарною лабароторією Держпродспоживслужбою Полтавської області.

В даної тварини (собаки) підтвердженно захворювання на сказ.

23.04.20 року заплановане проведення засідання ДНПК при Кременчуцькій районній державній адміністрації к де буде вирішуваться накладання  карантину на домогподарство Манченка П.Я., та в радіусі 10-кілометрової зони.

В загрозливій зоні розробляється комплексний план щодо локалізації та ліквідації вогнища сказу по вулиці Центральна, 28 села Демидівка, та прилеглих сіл Кременчуцького району щодо недопущення нових випадків захворювання тварин на сказ.

В 10-кілометровій загрозливій зоні по селах

Омельник, Радочини, Гуньки, Яремівка, Пустовіте, Ковалі.

Провідний лікар відділу протиепізоотичних заходів                                        Павелко І.В.